I liga polska w piłce nożnej (2020/2021)
| |||
Szczegóły | |||
Państwo | |||
---|---|---|---|
Liczba zespołów |
18 | ||
Termin |
28 sierpnia 2020 – 13 czerwca 2021 | ||
Liczba meczów |
212 | ||
Liczba bramek |
499 |
I liga polska 2020/2021 – 73. edycja rozgrywek ogólnokrajowych drugiego poziomu ligowego piłki nożnej mężczyzn w Polsce. Ich sponsorem tytularnym były zakłady bukmacherskie Fortuna, w związku z czym obowiązywała nazwa marketingowa Fortuna I liga[1]. Weźmie w nich udział 18 drużyn, grających systemem kołowym. Zmagania sezonu zasadniczego rozpoczęły się 28 sierpnia 2020, a ich zakończenie zaplanowano na 13 czerwca 2021; ponadto w dniach 16–19 czerwca 2021 rozegrane zostały mecze barażowe o awans do Ekstraklasy[2].
Pierwszą bramkę sezonu strzelił w 26. minucie meczu GKS 1962 Jastrzębie – Arka Gdynia zawodnik gości Juliusz Letniowski (spotkanie zakończyło się wynikiem 0:4).
Drużyny[edytuj | edytuj kod]
Uczestnicy poprzedniej edycji | |||
---|---|---|---|
RAD | Radomiak Radom | 4 | |
MIE | Miedź Legnica | 5 | |
BBT | Bruk-Bet Termalica Nieciecza | 6 | |
CHG | Chrobry Głogów | 7 | |
PNI | Puszcza Niepołomice | 8 | |
TYC | GKS Tychy | 9 | |
STO | Stomil Olsztyn | 10 | |
ZSO | Zagłębie Sosnowiec | 11 | |
SNS | Sandecja Nowy Sącz | 12 | |
ODO | Odra Opole | 13 | |
JAS | GKS 1962 Jastrzębie | 14 | |
BEŁ | GKS Bełchatów | 15 | |
Spadek z Ekstraklasy 2019/2020 | |||
ARK | Arka Gdynia | 14 | |
KOR | Korona Kielce | 15 | |
ŁKS | ŁKS Łódź | 16 | |
Awans z II ligi 2019/2020 | |||
GKŁ | Górnik Łęczna | 1 | |
WID | Widzew Łódź | 2 | |
po barażach | |||
RES | Resovia | 5 | |
Oznaczenia:
|
Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]
W sezonie 2020/2021 drużyny rozegrały 34 kolejki ligowe po dziewięć meczów każda (razem 306 spotkań) w dwóch rundach – jesiennej i wiosennej.
Do Ekstraklasy awansowały trzy zespoły – dwa czołowe miejsca w końcowej tabeli premiowane będą awansem bezpośrednim, zaś ostatniego awansującego wyłoniły baraże między drużynami z miejsc 3–6. W związku z powiększeniem Ekstraklasy z 16 do 18 drużyn jedynie ostatni zespół I ligi spadł do II ligi.
Tabela[edytuj | edytuj kod]
Lp. |
Drużyna |
M |
Z |
R |
P |
Bramki |
Różn. |
Pkt |
Uwagi |
Bezpośrednio | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Radomiak Radom (M) (A) | 34 | 20 | 8 | 6 | 49 | 20 | +29 | 68 | Awans do Ekstraklasy | |
2 | Bruk-Bet Termalica Nieciecza (A) | 34 | 18 | 11 | 5 | 56 | 28 | +28 | 65 | ||
3 | GKS Tychy | 34 | 18 | 9 | 7 | 49 | 27 | +22 | 63 | Baraże o Ekstraklasę | |
4 | Arka Gdynia | 34 | 17 | 9 | 8 | 51 | 32 | +19 | 60 | ||
5 | ŁKS Łódź | 34 | 17 | 7 | 10 | 59 | 41 | +18 | 58 | ||
6 | Górnik Łęczna (A) | 34 | 15 | 11 | 8 | 47 | 30 | +17 | 56 | ||
7 | Miedź Legnica | 34 | 13 | 12 | 9 | 49 | 36 | +13 | 51 | ||
8 | Odra Opole | 34 | 13 | 10 | 11 | 35 | 41 | −6 | 49 | ||
9 | Widzew Łódź | 34 | 11 | 13 | 10 | 30 | 36 | −6 | 46 | ||
10 | Sandecja Nowy Sącz | 34 | 12 | 9 | 13 | 42 | 50 | −8 | 45 | ||
11 | Chrobry Głogów | 34 | 12 | 8 | 14 | 34 | 45 | −11 | 44 | ||
12 | Korona Kielce | 34 | 11 | 8 | 15 | 31 | 46 | −15 | 41 | ||
13 | Puszcza Niepołomice | 34 | 10 | 7 | 17 | 32 | 46 | −14 | 37 | ||
14 | GKS Jastrzębie | 34 | 10 | 5 | 19 | 32 | 48 | −16 | 35 | JAS: 6 pkt, różn. +3 STO: 0 pkt, różn. -3 | |
15 | Stomil Olsztyn | 34 | 9 | 8 | 17 | 31 | 48 | −17 | 35 | ||
16 | Resovia | 34 | 8 | 8 | 18 | 27 | 45 | −18 | 32 | ||
17 | Zagłębie Sosnowiec | 34 | 8 | 6 | 20 | 35 | 43 | −8 | 30 | ||
18 | GKS Bełchatów1 (S) | 34 | 6 | 7 | 21 | 24 | 51 | −27 | 23 | Spadek do II ligi |
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów w całym cyklu rozgrywek, 2. liczba punktów zdobyta w meczach bezpośrednich, 3. różnica bramek w meczach bezpośrednich, 4. różnica bramek w meczach bezpośrednich – bramki zdobyte na wyjeździe liczone podwójnie, 5. różnica bramek w całym cyklu rozgrywek, 6. liczba zdobytych bramek w całym cyklu rozgrywek, 7. liczba zwycięstw w całym cyklu rozgrywek, 8. liczba zwycięstw na wyjeździe w całym cyklu rozgrywek. W przypadku, gdy drużyny o równej liczbie punktów nie rozegrały jeszcze wszystkich meczów bezpośrednich, punkty od 2 do 4 były pomijane..
Bezpośrednio: stosowane, gdy dwie lub więcej drużyn mają identyczny dorobek punktowy.
Objaśnienia:
1GKS Bełchatów został ukarany dwoma punktami ujemnymi za naruszenie przepisów licencyjnych[3].
Lider kolejka po kolejce[edytuj | edytuj kod]
ARK – Arka Gdynia, ŁKS – ŁKS Łódź, BBT – Bruk-Bet Termalica Nieciecza, RAD – Radomiak Radom
Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]
Drużyna \ Kolejka |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Radomiak Radom | 3 | 6 | 6 | 5 | 6 | 8 | 9 | 10 | 10 | 7 | 7 | 7 | 6 | 4 | 5 | 6 | 4 | 6 | 6 | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 1 | 1 |
Bruk-Bet Termalica Nieciecza | 7 | 3 | 1 | 2 | 4 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 |
GKS Tychy | 10 | 13 | 9 | 10 | 7 | 6 | 7 | 7 | 6 | 5 | 5 | 4 | 7 | 8 | 6 | 5 | 7 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 5 | 5 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 |
Arka Gdynia | 1 | 1 | 3 | 3 | 2 | 5 | 4 | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 | 4 | 5 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
ŁKS Łódź | 1 | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 2 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
Górnik Łęczna | 5 | 2 | 5 | 4 | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 4 | 4 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
Miedź Legnica | 6 | 9 | 4 | 8 | 8 | 7 | 6 | 6 | 7 | 8 | 8 | 11 | 10 | 9 | 8 | 7 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 10 | 11 | 10 | 9 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
Odra Opole | 16 | 17 | 12 | 6 | 5 | 3 | 3 | 2 | 3 | 4 | 4 | 5 | 5 | 6 | 7 | 8 | 8 | 8 | 10 | 8 | 9 | 9 | 10 | 10 | 7 | 8 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 |
Widzew Łódź | 14 | 14 | 18 | 13 | 11 | 12 | 14 | 9 | 9 | 10 | 11 | 8 | 11 | 11 | 12 | 13 | 13 | 9 | 11 | 9 | 8 | 7 | 7 | 7 | 8 | 9 | 8 | 7 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 9 |
Sandecja Nowy Sącz | 13 | 14 | 16 | 17 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 17 | 16 | 14 | 15 | 14 | 14 | 13 | 13 | 12 | 11 | 7 | 9 | 10 | 9 | 11 | 11 | 10 | 9 | 10 |
Chrobry Głogów | 8 | 10 | 8 | 7 | 9 | 9 | 10 | 11 | 12 | 12 | 14 | 13 | 12 | 13 | 13 | 9 | 10 | 10 | 9 | 11 | 10 | 12 | 11 | 13 | 13 | 12 | 12 | 11 | 11 | 9 | 9 | 9 | 10 | 11 |
Korona Kielce | 8 | 4 | 7 | 9 | 10 | 13 | 11 | 13 | 13 | 13 | 10 | 10 | 9 | 7 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 12 | 11 | 11 | 12 | 11 | 12 | 13 | 13 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 |
Puszcza Niepołomice | 15 | 16 | 14 | 15 | 12 | 10 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 9 | 8 | 10 | 10 | 12 | 9 | 11 | 8 | 10 | 12 | 10 | 9 | 9 | 9 | 10 | 11 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 13 |
GKS 1962 Jastrzębie | 16 | 18 | 17 | 18 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 17 | 15 | 16 | 15 | 14 | 15 | 14 | 15 | 15 | 15 | 16 | 16 | 17 | 17 | 17 | 16 | 16 | 15 | 16 | 17 | 15 | 14 |
Stomil Olsztyn | 10 | 11 | 13 | 16 | 13 | 11 | 12 | 12 | 11 | 11 | 13 | 14 | 14 | 12 | 11 | 11 | 12 | 13 | 12 | 13 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 15 |
Resovia Rzeszów | 4 | 8 | 11 | 12 | 15 | 15 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 17 | 18 | 18 | 18 | 18 | 17 | 16 | 16 | 17 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 16 | 15 | 16 | 16 | 16 |
Zagłębie Sosnowiec | 12 | 7 | 10 | 11 | 14 | 14 | 13 | 14 | 14 | 14 | 15 | 15 | 15 | 17 | 15 | 16 | 17 | 17 | 17 | 18 | 18 | 17 | 15 | 17 | 16 | 16 | 16 | 17 | 17 | 17 | 17 | 15 | 17 | 17 |
GKS Bełchatów | 18 | 12 | 15 | 14 | 16 | 16 | 15 | 15 | 15 | 15 | 12 | 12 | 13 | 14 | 14 | 14 | 15 | 16 | 16 | 16 | 17 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 |
Uwaga: Linia pionowa oznacza zimową przerwę w rozgrywkach.
Zestawienie nie uwzględnia meczów przełożonych na późniejsze terminy[a].
Podkreśleniem wyróżniono miejsce zajmowane przez drużynę, która rozegrała mniej meczów niż przeciwnicy.
Wyniki[edytuj | edytuj kod]
Gospodarz \ Gość | ARK | BBT | CHG | JAS | BEŁ | TYC | GKŁ | KOR | ŁKS | MIE | ODO | PNI | RAD | RES | SNS | STO | WID | ZSO |
Arka Gdynia | 1:1 | 1:1 | 1:0 | 1:2 | 0:2 | 0:2 | 1:0 | 0:0 | 4:0 | 1:1 | 3:2 | 0:2 | 1:0 | 3:0 | 2:0 | 0:0 | 2:0 | |
Bruk-Bet Termalica Nieciecza | 0:1 | 0:0 | 2:0 | 2:0 | 0:0 | 2:1 | 6:2 | 2:0 | 0:2 | 1:1 | 4:0 | 3:2 | 2:0 | 2:2 | 0:0 | 2:0 | 1:0 | |
Chrobry Głogów | 0:3 | 0:2 | 1:0 | 0:1 | 1:0 | 1:1 | 1:1 | 1:0 | 0:0 | 2:3 | 0:2 | 1:2 | 3:0 | 0:2 | 3:0 | 3:0 | 1:0 | |
GKS 1962 Jastrzębie | 0:4 | 0:0 | 0:1 | 3:2 | 0:1 | 1:1 | 2:0 | 0:3 | 1:2 | 3:0 | 1:2 | 0:1 | 2:1 | 1:1 | 2:0 | 0:1 | 2:1 | |
GKS Bełchatów | 0:3 | 1:2 | 1:2 | 0:2 | 1:1 | 1:2 | 0:1 | 1:3 | 1:0 | 1:1 | 0:2 | 0:1 | 3:0 | 0:2 | 2:3 | 2:3 | 1:0 | |
GKS Tychy | 1:0 | 0:2 | 4:0 | 3:1 | 0:0 | 3:1 | 0:1 | 1:1 | 0:2 | 2:0 | 1:1 | 1:0 | 2:1 | 2:0 | 0:0 | 2:1 | 3:1 | |
Górnik Łęczna | 2:0 | 3:3 | 3:0 | 2:1 | 3:0 | 1:1 | 0:1 | 2:0 | 1:0 | 1:1 | 0:0 | 2:1 | 2:0 | 3:0 | 1:1 | 0:0 | 4:1 | |
Korona Kielce | 3:3 | 0:3 | 2:2 | 3:2 | 3:0 | 1:0 | 0:2 | 1:2 | 0:0 | 0:2 | 1:0 | 0:2 | 1:0 | 1:0 | 1:3 | 1:1 | 1:0 | |
ŁKS Łódź | 1:2 | 3:2 | 4:0 | 1:1 | 1:0 | 0:3 | 3:1 | 2:0 | 3:4 | 2:1 | 4:4 | 1:1 | 2:1 | 4:1 | 3:0 | 2:2 | 0:0 | |
Miedź Legnica | 1:2 | 2:3 | 2:2 | 1:1 | 3:0 | 2:3 | 1:0 | 1:1 | 3:0 | 4:2 | 1:1 | 0:1 | 4:0 | 3:1 | 2:2 | 1:1 | 1:1 | |
Odra Opole | 0:0 | 1:0 | 3:1 | 0:2 | 1:0 | 1:5 | 1:1 | 1:0 | 0:4 | 2:1 | 1:0 | 1:1 | 1:0 | 1:1 | 1:2 | 0:0 | 1:0 | |
Puszcza Niepołomice | 4:0 | 0:0 | 2:0 | 2:1 | 2:0 | 0:1 | 1:0 | 0:0 | 2:3 | 0:1 | 1:0 | 0:4 | 0:3 | 0:1 | 0:2 | 1:0 | 0:4 | |
Radomiak Radom | 0:0 | 0:1 | 1:2 | 2:0 | 2:0 | 2:2 | 3:0 | 2:0 | 1:0 | 0:2 | 1:0 | 2:0 | 3:1 | 3:0 | 1:0 | 4:1 | 0:0 | |
Resovia | 1:2 | 3:1 | 1:1 | 1:2 | 1:3 | 0:0 | 0:2 | 1:1 | 1:0 | 0:0 | 1:1 | 2:1 | 0:0 | 0:0 | 1:0 | 2:0 | 1:2 | |
Sandecja Nowy Sącz | 1:5 | 0:1 | 1:1 | 3:0 | 0:0 | 2:1 | 1:1 | 2:1 | 2:1 | 2:0 | 1:2 | 2:1 | 1:1 | 1:1 | 1:4 | 3:1 | 2:1 | |
Stomil Olsztyn | 1:1 | 1:4 | 1:2 | 0:1 | 0:0 | 1:2 | 2:1 | 2:0 | 0:2 | 1:1 | 0:1 | 2:1 | 0:1 | 1:1 | 0:5 | 0:1 | 1:0 | |
Widzew Łódź | 2:1 | 1:1 | 1:0 | 2:0 | 0:0 | 0:2 | 0:0 | 2:0 | 0:2 | 0:0 | 2:1 | 0:0 | 1:1 | 2:0 | 2:1 | 2:0 | 1:1 | |
Zagłębie Sosnowiec | 2:3 | 1:1 | 1:2 | 3:0 | 1:1 | 3:0 | 0:1 | 1:3 | 1:2 | 0:2 | 0:2 | 2:0 | 0:1 | 0:2 | 3:0 | 2:1 | 3:0 |
Źródło: 90minut.pl (pol.)
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.
Mecz po meczu – zwycięstwa, remisy, porażki[edytuj | edytuj kod]
Drużyna \ Mecz |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | Poz. |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Arka Gdynia | W | W | W | W | P | R | R | R | P | W | P | W | W | P | W | R | R | W | P | P | W | P | R | W | R | W | W | W | W | W | R | R | P | W | 4. |
Bruk-Bet Termalica Nieciecza | W | W | W | W | P | W | W | W | W | W | W | W | R | R | W | R | W | R | R | W | P | R | R | W | R | W | P | W | R | R | W | P | P | R | 2. |
Chrobry Głogów | R | W | P | W | P | R | R | P | P | P | W | P | W | P | W | W | R | R | W | P | W | P | P | R | W | P | W | W | W | R | R | P | P | P | 11. |
GKS 1962 Jastrzębie | P | P | P | P | P | P | R | P | P | W | P | P | W | W | W | P | W | P | W | P | P | P | P | R | R | P | W | P | R | W | P | R | W | W | 14. |
GKS Bełchatów | P | W | P | R | P | P | R | W | R | W | R | W | P | P | P | P | P | P | P | P | R | R | P | P | R | P | P | W | P | P | P | W | P | P | 18. |
GKS Tychy | R | P | W | R | W | W | P | W | W | R | R | R | P | R | W | W | W | W | W | P | R | R | W | P | W | P | W | W | W | W | P | W | W | R | 3. |
Górnik Łęczna | W | W | W | W | R | R | W | W | P | W | R | P | R | W | P | W | R | W | W | W | P | P | W | R | R | R | P | R | P | R | P | R | W | W | 6. |
Korona Kielce | R | W | R | P | R | P | W | P | W | P | W | P | W | W | P | P | P | R | P | W | W | R | W | P | P | P | W | P | P | W | R | R | R | P | 12. |
ŁKS Łódź | W | W | W | W | W | W | W | R | W | W | W | P | R | P | P | P | P | W | R | W | R | P | W | P | P | W | R | P | R | W | W | P | W | R | 5. |
Miedź Legnica | W | P | W | P | R | W | R | R | R | P | R | P | W | W | W | R | W | P | W | R | P | R | P | R | W | R | W | W | P | W | P | W | R | R | 7. |
Odra Opole | P | W | W | W | W | W | R | W | R | P | P | W | R | P | P | R | P | P | R | W | R | R | R | R | W | P | W | P | W | R | W | W | P | P | 8. |
Puszcza Niepołomice | P | P | R | W | W | W | R | P | R | W | W | R | R | P | P | W | W | P | W | P | W | W | R | P | R | P | P | P | P | P | P | P | P | W | 13. |
Radomiak Radom | W | W | W | P | P | P | R | W | R | W | R | W | R | W | R | R | W | R | P | W | W | W | W | P | W | R | W | W | P | W | W | W | W | W | 1. |
Resovia Rzeszów | W | P | P | P | P | P | P | R | W | P | P | R | P | P | P | R | P | W | P | R | W | R | R | W | W | P | R | P | W | P | R | P | W | P | 16. |
Sandecja Nowy Sącz | P | P | P | P | P | P | P | P | R | P | P | R | R | W | W | W | R | W | R | W | R | W | W | W | W | W | R | W | P | P | R | R | W | P | 10. |
Stomil Olsztyn | R | P | P | P | W | W | R | R | R | P | P | W | P | W | W | R | P | P | W | P | P | P | P | W | P | P | W | P | P | P | W | R | R | R | 15. |
Widzew Łódź | P | P | P | W | W | R | P | W | R | R | R | W | P | W | W | W | R | R | R | W | W | W | P | R | P | R | W | R | P | R | R | P | R | W | 9. |
Zagłębie Sosnowiec | P | W | P | P | P | R | W | P | P | P | R | P | P | P | W | P | P | R | P | P | R | W | W | P | R | W | P | P | P | P | W | W | P | R | 17. |
Uwaga: Linia pionowa oznacza zimową przerwę w rozgrywkach.
Zastosowano kolejność chronologiczną (np. jeśli dana drużyna rozegrała mecz 2. kolejki jako swój piąty w kolejności, jego rezultat podano w kolumnie oznaczonej numerem „5”).
Statystyki[edytuj | edytuj kod]
Aktualne na dzień 13.06.2021r.[4]
Baraże o Ekstraklasę[edytuj | edytuj kod]
Po zakończeniu sezonu rozegrany zostanie turniej barażowy o miejsce w Ekstraklasie w sezonie 2021/2022 pomiędzy zespołami, które zajmą w I lidze pozycje 3–6 i uzyskały stosowną licencję. W półfinałach baraży pary zostały ułożone według klucza 3–6 i 4–5, zaś w finale zmierzą się zwycięzcy półfinałów[b]. We wszystkich meczach gospodarzami będą drużyny, które zajęły w lidze wyższą pozycję[5].
Półfinał | Finał | ||||||||
3. | GKS Tychy | 1(2) | |||||||
6. | Górnik Łęczna | 1(4) | |||||||
5. | ŁKS Łódź | 0 | |||||||
6. | Górnik Łęczna | 1 | |||||||
4. | Arka Gdynia | 0 | |||||||
5. | ŁKS Łódź | 1 |
Półfinały[edytuj | edytuj kod]
16 czerwca 2021 | GKS Tychy | 1:1 pd. k. 2:4
|
Górnik Łęczna | Stadion Miejski, Tychy | |
18:00 | Kacper Piątek 3' | (1:0, 1:1) 90minut.pl |
87' Michał Mak | Widzów: 3550 Sędzia: Daniel Stefański (Bydgoszcz) | |
Rzuty karne | |||||
Szymon Lewicki Łukasz Moneta Nemanja Medić Oskar Paprzycki |
Paweł Wojciechowski Leândro Tomasz Midzierski Gabriel Matei Aleksander Jagiełło |
16 czerwca 2021 | Arka Gdynia | 0:1 | ŁKS Łódź | Stadion Miejski, Gdynia | |
20:45* | (0:0) 90minut.pl |
64' Pirulo | Sędzia: Szymon Marciniak (Płock) | ||
* Mecz pierwotnie zaplanowany na 20:30 rozpoczął się z 15-minutowym opóźnieniem z powodu opóźnienia transmisji telewizyjnej.
Finał[edytuj | edytuj kod]
20 czerwca 2021 | ŁKS Łódź | 0:1 | Górnik Łęczna | Stadion Miejski, Łódź | |
20:40 | (0:1) 90minut.pl |
12' Serhij Krykun | Sędzia: Jarosław Przybył (Kluczbork) | ||
Trenerzy[edytuj | edytuj kod]
Zmiany trenerów[edytuj | edytuj kod]
Klub | Były trener | Data odejścia | Powód | Nowy trener | Data zatrudnienia | Źródła |
---|---|---|---|---|---|---|
Przed sezonem | ||||||
GKS Tychy | Tomasz Horwat i Jarosław Zadylak (p.o.) | 26.07.2020 | Zatrudnienie nowego trenera | Artur Derbin | 26.07.2020 | [9][10] |
Widzew Łódź | Marcin Kaczmarek | 27.07.2020 | Koniec kontraktu | Enkeleid Dobi | 30.07.2020 | [11][12] |
Miedź Legnica | Ireneusz Kościelniak | 29.07.2020 | Koniec kontraktu | Jarosław Skrobacz | 30.07.2020 | [13][14] |
Sandecja Nowy Sącz | Marcin Jałocha i Piotr Świerczewski (p.o.) | 05.08.2020 | Zatrudnienie nowego trenera | Piotr Mandrysz | 05.08.2020 | [15] |
W trakcie sezonu | ||||||
Zagłębie Sosnowiec | Krzysztof Dębek | 06.11.2020 | Rozwiązanie kontraktu | Kazimierz Moskal | 09.11.2020 | [16][17] |
Sandecja Nowy Sącz | Piotr Mandrysz | 09.11.2020 | Rozwiązanie kontraktu | Dariusz Dudek | 11.11.2020 | [18][19] |
Resovia | Szymon Grabowski | 25.11.2020 | Rozwiązanie kontraktu | Radosław Mroczkowski | 25.11.2020 | [20] |
Arka Gdynia | Ireneusz Mamrot | 16.12.2020 | Rozwiązanie kontraktu | Dariusz Marzec | 17.12.2020 | [21][22] |
ŁKS Łódź | Wojciech Stawowy | 07.03.2021 | Rozwiązanie kontraktu | Ireneusz Mamrot | 07.03.2021 | [23][24] |
Korona Kielce | Maciej Bartoszek | 11.03.2021 | Rozwiązanie kontraktu | Dominik Nowak | 16.04.2021 | [25][26] |
Odra Opole | Dietmar Brehmer | 16.03.2021 | Rozwiązanie kontraktu | Piotr Plewnia | 16.03.2021 | [27] |
GKS 1962 Jastrzębie | Paweł Ściebura | 06.04.2021 | Rozwiązanie kontraktu | Łukasz Włodarek | 06.04.2021 | [28] |
Stomil Olsztyn | Adam Majewski | 06.04.2021 | Rozwiązanie kontraktu | Piotr Klepczarek | 06.04.2021 | [29] |
Widzew Łódź | / Enkeleid Dobi | 13.04.2021 | Rozwiązanie kontraktu | Marcin Broniszewski | 13.04.2021 | [30] |
ŁKS Łódź | Ireneusz Mamrot | 01.06.2021 | Rozwiązanie kontraktu | Marcin Pogorzała | 01.06.2021 | [31] |
Źródło: 90minut.pl
Stadiony[edytuj | edytuj kod]
Miejscowość | Stadion | Klub | Pojemność | Zdjęcie | |
---|---|---|---|---|---|
Stadion Widzewa | Widzew Łódź | 18 018 | |||
Stadion OSiR | Stomil Olsztyn | 3000 | |||
Suzuki Arena | Korona Kielce | 15 700 | |||
Stadion Miejski | GKS Tychy | 15 150 | |||
Stadion Miejski w Gdyni | Arka Gdynia | 14 113 | |||
Stadion Ludowy | Zagłębie Sosnowiec | 7500 | |||
Stadion MOSiR | GKS 1962 Jastrzębie[c] | 7400 | |||
Stadion Górnika Łęczna | Górnik Łęczna | 7226 | |||
Stadion Lekkoatletyczno-Piłkarski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego | Radomiak Radom[d] | 4066 | |||
Stadion Miejski | Miedź Legnica | 6194 | |||
Stadion Miejski w Łodzi | ŁKS Łódź | 5700 | |||
Stadion Miejski | GKS 1962 Jastrzębie[e] | 5650 | |||
GIEKSA Arena | GKS Bełchatów | 5264 | |||
Stadion Nieciecza KS | Bruk-Bet Termalica Nieciecza | 4666 | |||
Stadion Miejski „Odra” | Odra Opole | 4560 | |||
Stadion Miejski w Stalowej Woli | Resovia[f] | 3764 | |||
Stadion im. Ojca Władysława Augustynka | Sandecja Nowy Sącz | 2998 | |||
Stadion Chrobrego | Chrobry Głogów | 2817 | |||
Stadion Miejski | Puszcza Niepołomice | 2118 |
Uwaga: Dane o pojemności stadionów za Stadiony.net.
Uwagi[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Lista spotkań przełożonych:
- Chrobry Głogów – Radomiak Radom (2. kolejka, rozegrane 16.09.2020)
- Widzew Łódź – ŁKS Łódź (2. kolejka, rozegrane 16.09.2020)
- Stomil Olsztyn – Odra Opole (2. kolejka, rozegrane 16.09.2020)
- Górnik Łęczna – Arka Gdynia (3. kolejka, rozegrane 21.10.2020)
- Radomiak Radom – Puszcza Niepołomice (4. kolejka, rozegrane 21.10.2020)
- Górnik Łęczna – GKS 1962 Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) (7. kolejka, rozegrane 11.11.2020)
- Chrobry Głogów – Bruk-Bet Termalica Nieciecza (8. kolejka, rozegrane 21.10.2020)
- Radomiak – GKS Tychy (8. kolejka, rozegrane 29.10.2020)
- Puszcza Niepołomice – Górnik Łęczna (8. kolejka, rozegrane 18.11.2020)
- Zagłębie Sosnowiec – Resovia Rzeszów (9. kolejka, rozegrane 4.11.2020)
- ŁKS Łódź – Korona Kielce (9. kolejka, rozegrane 11.11.2020)
- Widzew Łódź – GKS Bełchatów (10. kolejka, rozegrane 11.10.2020)
- CWKS Resovia – Sandecja Nowy Sącz (10. kolejka, rozegrane 18.11.2020)
- Radomiak – ŁKS Łódź (10. kolejka, rozegrane 18.11.2020)
- Korona Kielce – Stomil Olsztyn (10. kolejka, rozegrane 18.11.2020)
- Puszcza Niepołomice – Bruk-Bet Termalica Nieciecza (10. kolejka, rozegrane 25.11.2020)
- Arka Gdynia – Zagłębie Sosnowiec (10. kolejka, rozegrane 18.11.2020)
- Chrobry Głogów – Odra Opole (10. kolejka, rozegrane 30.10.2020)
- Sandecja Nowy Sącz – GKS 1962 Jastrzębie (15. kolejka, rozegrane 9.12.2020)
- Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Odra Opole (15. kolejka, rozegrane 9.12.2020)
- CWKS Resovia – Radomiak Radom (15. kolejka, rozegrane 9.12.2020)
- Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Korona Kielce (15. kolejka, rozegrane 5.05.2021)
- Widzew Łódź – Korona Kielce (16. kolejka, rozegrane 20.02.2020)
- ŁKS Łódź – GKS Tychy (17. kolejka, rozegrane 20.02.2020)
- Odra Opole – Widzew Łódź (17. kolejka, rozegrane 10.03.2020)
- Puszcza Niepołomice – Radomiak Radom (21. kolejka, rozegrane 14.04.2021)
- Arka Gdynia – Bruk-Bet Termalica Nieciecza (22. kolejka, rozegrane 21.04.2020)
- Radomiak – Bruk-Bet Termalica Nieciecza (24. kolejka, rozegrane 12.05.2021)
- GKS 1962 Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) – Miedź Legnica (25. kolejka, rozegrane 5.05.2021)
- Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Chrobry Głogów (25. kolejka, rozegrane 19.05.2021)
- Puszcza Niepołomice – Miedź Legnica (26. kolejka, rozegrane 19.05.2021)
- Arka Gdynia – Sandecja Nowy Sącz (28. kolejka, rozegrane 19.05.2021)
- ↑ Układ par barażowych może zmienić się w razie braku licencji na grę w Ekstraklasie dla jednej lub więcej drużyn:
- a) przy trzech zespołach z licencją drużyna najwyżej sklasyfikowana otrzyma miejsce w finale baraży bez gry, a pozostałe dwa zespoły zagrają o miejsce w finale baraży,
- b) przy dwóch zespołach z licencją półfinały baraży zostaną odwołane i rozgrywany będzie od razu finał,
- c) przy jednym zespole z licencją otrzyma on awans bezpośredni bez gry.
- ↑ Stadion zastępczy GKS Jastrzębie na czas dostosowywania stadionu w Jastrzębiu do wymogów licencyjnych.
- ↑ Stadion zastępczy Radomiaka na sezon 2019/2020 z powodu przebudowy Stadionu im. Braci Czachorów.
- ↑ Drużyna rozgrywa mecze także na stadionie w Wodzisławiu Śląskim.
- ↑ Stadion zastępczy Resovii z powodu niespełniania przez stadion w Rzeszowie wymogów licencyjnych.
Przypisy[edytuj | edytuj kod]
- ↑ Fortuna I liga nową nazwą rozgrywek. 90minut.pl, 2018-07-17. [dostęp 2020-07-24]. (pol.).
- ↑ Ramowy terminarz Fortuna I ligi, II ligi oraz Pucharu Polski 2020/2021. 90minut.pl, 2020-08-04. [dostęp 2020-08-28]. (pol.).
- ↑ GKS Bełchatów ukarany odjęciem dwóch punktów w sezonie 2020/21. 90minut.pl, 2020-07-22. [dostęp 2020-07-25]. (pol.).
- ↑ Meczyki.pl, 1. Liga Polska terminarz 2020/2021, mecze – Polska [online], Meczyki.pl [dostęp 2021-03-14] (pol.).
- ↑ Plan meczów barażowych o awans do PKO Ekstraklasy [online], 90minut.pl, 9 czerwca 2021 .
- ↑ Piotr Szymański , Fortuna 1 Liga. Paweł Ściebura zwolniony z GKS-u Jastrzębie. Asystent tymczasowym trenerem [online], Gol24, 6 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-06] (pol.).
- ↑ Radosław Mroczkowski na dłużej trenerem Resovii [online], 90minut.pl, 8 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-08] (pol.).
- ↑ Wirtualna Polska Media , Wstrząs po kompromitacji. Stomil Olsztyn zmienił trenera – WP SportoweFakty [online], sportowefakty.wp.pl, 6 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-06] (pol.).
- ↑ Ryszard Komornicki zrezygnował z funkcji trenera GKS-u Tychy. 90minut.pl, 2020-06-15. [dostęp 2020-06-15]. (pol.).
- ↑ Artur Derbin trenerem GKS-u Tychy. 90minut.pl, 2020-07-26. [dostęp 2020-07-27]. (pol.).
- ↑ Marcin Kaczmarek odchodzi z Widzewa. 90minut.pl, 2020-07-27. [dostęp 2020-07-27]. (pol.).
- ↑ Enkeleid Dobi trenerem Widzewa. [dostęp 2020-07-30]. (pol.).
- ↑ Ireneusz Kościelniak odchodzi z Miedzi. 90minut.pl, 2020-07-29. [dostęp 2020-07-29]. (pol.).
- ↑ Jarosław Skrobacz trenerem Miedzi. 90minut.pl, 2020-07-30. [dostęp 2020-07-30]. (pol.).
- ↑ Piotr Mandrysz trenerem Sandecji. 90minut.pl, 2020-08-05. [dostęp 2020-08-05]. (pol.).
- ↑ Krzysztof Dębek odchodzi z Zagłębia Sosnowiec. 90minut.pl, 2020-11-06. [dostęp 2020-11-06]. (pol.).
- ↑ Kazimierz Moskal trenerem Zagłębia Sosnowiec. 90minut.pl, 2020-11-09. [dostęp 2020-11-09]. (pol.).
- ↑ Piotr Mandrysz odchodzi z Sandecji. 90minut.pl, 2020-11-09. [dostęp 2020-11-09]. (pol.).
- ↑ Dariusz Dudek trenerem Sandecji. 90minut.pl, 2020-11-11. [dostęp 2020-11-11]. (pol.).
- ↑ Fortuna 1 Liga. Radosław Mroczkowski nowym trenerem Apklan Resovii. Zastąpił na stanowisku Szymona Grabowskiego | Nowiny [online], nowiny24.pl [dostęp 2020-11-27] (pol.).
- ↑ Ireneusz Mamrot odszedł z Arki [online], 90minut.pl, 16 grudnia 2020 [dostęp 2020-12-16] (pol.).
- ↑ Dariusz Marzec trenerem Arki [online], 90minut.pl, 17 grudnia 2020 [dostęp 2020-12-17] (pol.).
- ↑ Wojciech Stawowy odchodzi z ŁKS-u [online], 90minut.pl, 7 marca 2021 [dostęp 2021-03-07] (pol.).
- ↑ Ireneusz Mamrot trenerem ŁKS-u [online], 7 marca 2021 [dostęp 2021-03-07] (pol.).
- ↑ Maciej Bartoszek odszedł z Korony [online], 90minut.pl, 11 marca 2021 [dostęp 2021-03-11] (pol.).
- ↑ Dominik Nowak trenerem Korony [online], 90minut.pl, 16 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-16] (pol.).
- ↑ Piotr Plewnia trenerem Odry [online], 90minut.pl, 16 marca 2021 [dostęp 2021-03-16] (pol.).
- ↑ Łukasz Włodarek trenerem GKS-u 1962 [online], 90minut.pl, 6 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-06] (pol.).
- ↑ Piotr Klepczarek trenerem Stomilu [online], 90minut.pl, 6 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-06] (pol.).
- ↑ Marcin Broniszewski trenerem Widzewa [online], 90minut.pl, 13 kwietnia 2021 [dostęp 2021-04-13] (pol.).
- ↑ Marcin Pogorzała trenerem ŁKS-u [online], 90minut.pl, 1 czerwca 2021 [dostęp 2021-06-01] (pol.).